HISTORIA PRZEDSZKOLA

„Dziewiątka to my”

Nasze przedszkole na wprost Browaru
w nim dużo śmiechu, zabawy, gwaru.
Stoi już tutaj od bardzo dawna,
Toteż historia jego jest ładna.

Niejedno pokolenie się w nim wychowało,
I dobry przykład na dalszą drogę dostało.
Wielu absolwentów mury przedszkola opuściło,
Ale często nas odwiedzają, bo dobrze im tu było.

Maria Kownacka patronat nad przedszkolem sprawuje,
I dlatego każdy przedszkolak dobrze się tu zachowuje.
Od zachodniej strony las go otacza,
I nad budynkiem rześką woń roztacza.
Nieopodal rozciąga się park niemały,
A w nim stoi pałac Goetza wspaniały.

Wokół przedszkola jest przepiękna okolica,
Która oczy i serce zachwyca.
Do zabaw na powietrzu i spacerów zaprasza,
A każdy przedszkolak dobrze wie,
Jak ważne jest zdrowie i tężyzna nasza.

Historia Przedszkola Nr 9 w Brzesku jest bardzo bogata i ciekawa, a mieści się w kilku kronikach, które znajdują się w naszej placówce. Przeglądanie ich, nie raz wywołuje uśmiech, gdyż na zdjęciach można rozpoznać wiele znajomych osób, które teraz są już dorosłymi mieszkańcami naszego miasta i pobliskich okolic.

Pierwsze zachowane zapisy w kronice podają rok 1947 za czas założenia, początkowo 5 godzinnego, jednooddziałowego Przedszkola Okocimskich Zakładów Piwowarskich, które mieściło się w budynku znajdującym się bliżej restauracji Pawilon. Druga ważna data, to rok 1951 w którym zostały zorganizowane dwa oddziały: maluchów i straszaków. Jednak dopiero 1 kwiecień 1956 rok to najważniejszy dzień dla przedszkolaków, przenosiny do nowego budynku, tego w którym bawimy się i uczymy do dzisiaj.

W 1959 roku Gazeta Krakowska pisała o naszym przedszkolu: "Jest coś, co odróżnia to przedszkole od innych. Ma ono własne maleńkie ZOO, w którym dzieci pod kierunkiem dorosłych opiekują się zwierzątkami, ogród to jeden bukiet kolorowych kwiatów." Wspominanym do dzisiaj ogrodnikiem w tamtym okresie był Pan Wiatr który stworzył wokół przedszkola bajkowy świat przyrody. Dyrektorem przedszkola mianowano wtedy Boryczko Paulinę. Następnymi kierowniczkami były: Jaśkowiec Halina, Pajor Irena, Zgraja Łucja. W latach osiemdziesiątych w przedszkolu powstał trzeci oddział dla średniaków i tak jest do dzisiaj. W roku 1999 do naszej placówki zostało przyłączone Przedszkole Nr 6 mieszczące się przy ulicy Browarnej 5c, jako filia naszego przedszkola i wtedy na krótki okres przedszkole było czterooddziałowe (Jednak 31.07 2003 władze miasta rozwiązały filię i powrócił poprzedni stan). W roku 2002 na stanowisko dyrektora Przedszkola została powołana Krzyżak Elżbieta, która pełni tą funkcje nadal.

Miłym akcentem w historii naszej placówki był jubileusz 50 – lecia, który odbył się 08.04. 2006r. Obchody uświetnił występ zespołu ludowego "JADOWNICZANIE", dzieci uczęszczających do naszego przedszkola, oraz absolwentów. Z grona gości zaproszonych przybyli między innymi: wiceburmistrz Brzeska Krzysztof Bigaj, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura w Tarnowie Jolanta Hołubińska-Kalinowska, Starosta Powiatu Brzeskiego Pan Grzegorz Wawryka, Naczelnik Wydziału Edukacji Pan Józef Cierniak. Przybyli również byli jak i obecni pracownicy przedszkola wśród nich emerytowane panie dyrektor przedszkola Irena Pajor i Łucja Zgraja. Listy gratulacyjne przesłali Jan Musiał Burmistrz Brzeska oraz Edward Czesak Poseł na Sejm RP.

14.02.2009 r. Maria Kownacka została patronką naszego przedszkola. Uroczystość nadania placówce imienia zgromadziła wielu znakomitych gości. Dzień ten uświetnili swoją obecnością dyrektor Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura w Tarnowie Urszula Blicharz, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura w Tarnowie Jolanta Hołubińska-Kalinowska, posłowie na sejm RP Edward Czesak, Jan Musiał, burmistrz Grzegorz Wawryka, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Ojczyk, Naczelnik Wydziału Edukacji Józef Cierniak. Dyrektor Delegatury KO życzyła społeczności przedszkolnej „by postać Marii Kownackiej inspirowała do czynienia z dziecięcego świata krainy pełnej radości”, natomiast Burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka życzył „cierpliwości, oraz wytrwałości w budowaniu miejsca, gdzie miarą sukcesu jest szczęście i uśmiech dziecka”.

I w takiej właśnie radosnej atmosferze snuje się historia naszego przedszkola po dzień dzisiejszy, a wszystkie uczęszczające dzieci zapisują trwale jej karty. Cieszymy się z licznych sukcesów odnoszonych przez naszych wychowanków w przedszkolu, oraz w dalszej edukacji i życiu zawodowym.