Szkodliwość dymu tytoniowego dla zdrowia człowiek
Edukacja w ramach projektu „ Szkoła Promująca Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”
Z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu Światowa Organizacja Zdrowia wzywa do ograniczenia dymu tytoniowego. Palenie tytoniu jest na świecie przyczyną prawie 4 milionów zgonów rocznie.
Oznacza to, że z powodu tzw. Chorób Tytoniowych umiera dziennie 11 tys. palaczy. Lekarze alarmują: palący papierosy zwiększają u siebie ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego trzykrotnie. Palenie każdego papierosa wiąże się z natychmiastowym wzrostem ciśnienia tętniczego i przyspieszeniem akcji serca. Efekt ten jest szczególnie wyraźny podczas palenia pierwszego papierosa w godzinach porannych. Palenie papierosów może być przyczyną zawału mięśnia sercowego nawet w przypadku niewielkich zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych, widocznie pogarsza się wygląd skóry, wcześniej występują zmarszczki dermatolodzy mówią o „tytoniowej twarzy”, opóźnia się gojenie ran.
Palący papierosy narażają nie tylko siebie, ale również osoby ze swojego najbliższego otoczenia (tzw. biernych palaczy). Bierne wdychanie dymu tytoniowego wywiera szczególnie niekorzystny wpływ na układ krążenia u dzieci.
Bierne palenie tytoniu przyczynia się do cięższego przebiegu i częstszego występowania objawów chorobowych u dzieci, wdychanie przez dzieci dymu tytoniowego powoduje trudności w uczeniu się, zaburzenia zachowania, upośledzenie rozwoju mowy , wywołuje w organizmie dziecka zmiany fizjologiczne, które mogą zwiększyć ryzyko chorób układu krążenia, choroby układu oddechowego, wpływają na rozwój umysłowy.
Dym tytoniowy wdychany bezwolnie z otoczenia zawiera wiele substancji o działaniu rakotwórczym. Ludzie znajdujący się w pobliżu palacza tak zwani bierni palacze i regularnie oddychający powietrzem zanieczyszczonym przez dym tytoniowy są również narażeni na to szkodliwe działanie, ponieważ dym zawiera 5razy więcej dwutlenku węgla i 3 razy więcej smoły i nikotyny niż każdy wypalony przez palacza papieros. Każdy wypalony przez palacza papieros skraca mu życie o 5,5 minuty. Paczka papierosów wypalana dziennie może skrócić życie nawet o 5 lat. Palenie papierosów jest w Polsce przyczyną co drugiego zgonu mężczyzn w wieku 35-69 lat – jesteśmy niestety pod tym względem światowym liderem, a co za tym idzie mamy dużą liczbę biernych palaczy.
Dlatego w naszym przedszkolu staramy się uwrażliwiać dzieci na szkodliwość dymu tytoniowego, uświadamiać im skutki palenia papierosów i przebywania w miejscu gdzie jest dym tytoniowy. Dzieci chętnie uczestniczyły w programie „Czyste powietrze wokół nas”. Wykazały się dużą wiedzą zdobytą podczas zajęć, wymyślały znaki o szkodliwości palenia, każda grupa wykonała plakat na ten temat , zastanawiały się nad tym co należy zrobić, żeby nie być narażonym na wdychanie dymu tytoniowego, by nie być biernym palaczem. Potrafią powiedzieć swojej mamie „ Mamusiu, czy ty wiesz, że jak będziesz dalej palić to mnie zatrujesz i twoja buzia będzie stara i brzydka”. Wręczały rodzicom przygotowane materiały i zachęcały ich i bliskich do przeczytania broszurek: „Szkodliwości palenia tytoniu” , „Zdrowe dzieci, a bierne palenie”, „Tytoniowa twarz i wiele innych”.
Lekarze informują:
Średnia długość życia osób niepalących w krajach rozwiniętych systematycznie rośnie. Szacuje się, że średnia różnica długości życia między osobami niepalącymi a palaczami wynosi 15 lat.
Pamiętajmy:
• Nie warto dla przyjemności zaciągania się dymem papierosowym poświęcić 15 lat życia
• Papieros służy do zabijania nie do szpanowania – powtarzajmy to sobie i innym.
Opracowanie: mgr Lidia Wolnik